Pochodzenie ptaków – ciekawostki

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu częściach kraju występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary właściwie całej Europy. W szczególności jednak upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich czasach zauważa się spory spadek liczby osobników tego gatunku. Można powiedzieć, że w niektórych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można zobaczyć na obszarze Europy.

Ptaki pochodzenie

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nietuzinkowym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, podczas których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada również niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także dzięki sterówkom. W przypadku osobników starszych zauważyć można na piórach ciemnawą plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku jest w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie przekracza w większości przypadków 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *