Pochodzenie ptaków – ciekawostki

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu częściach kraju występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary właściwie całej Europy. W szczególności jednak upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich czasach zauważa się spory spadek liczby osobników tego gatunku. Można powiedzieć, że w niektórych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można zobaczyć na obszarze Europy.

Ptaki pochodzenie

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nietuzinkowym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, podczas których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada również niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Czytaj dalej Pochodzenie ptaków – ciekawostki