Występowanie ptaków – jakie tereny?

Jastrząb gołębiarz, istniejący też pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to sporych rozmiarów ptak drapieżny, który pochodzi z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które upodobał sobie ten gatunek ptaka do zamieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego znajdująca się na północnej półkuli globu ziemskiego.

Jastrzębia gołębiarza spotkać można zatem w Europie, Azji, Ameryce Północnej, a także północnych obszarach Afryki. Jastrząb gołębiarz należy raczej do ptaków, które są gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważyć można jedynie poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki mieszkające w chłodniejszych rejonach Ameryki Północnej oraz Azji lecą w stronę rejonów, które odznaczają się troszkę łagodniejszym klimatem.

Ptaki występowanie

W Polsce jastrząb gołębiarz żyje niezwykle nielicznie, a mająca tu miejsce zima jest dla niego powodem do dalekich podróży, w trakcie których szuka odpowiednio łagodnego klimatu. Wierzch ciała dorosłych osobników jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. W innym kolorze jest natomiast spód, którego jasny popiel pokryty jest w dodatku poprzecznymi, falistymi prążkami. Jest to niezwykle charakterystyczna cecha wyglądu zewnętrznego  jastrzębia gołębiarza. Czytaj dalej Występowanie ptaków – jakie tereny?